West Highland Way Challenge Race
Tough & Rugged
HomeAbout the raceSafety and RulesEntry FormResults and EntriesAdvice and LogisticsHistoryRace ReportContact us & Race Volunteers
Results and Entries
2014
      NAME                         GENDER        COUNTRY        POSITION              TIME
1.   James Quigley          M          Scotland         1st               21:48:50   MEMBER OF:  'THE WHW IN A DAY CLUB'
2.   Jim Thompson          M          England          2nd              22:20:26   MEMBER OF:  'THE WHW IN A DAY CLUB'  
3.   Chris Moulson           M          England         3rd=             30:46:52
4.   Philip Lynn                M         England         3rd=            30:46:52
5.   John Vernon             M          England         5th              31:27:49


2015

1.     David Wilson            M        Australia         1st           22:20:00        MEMBER OF:  'THE WHW IN A DAY CLUB'
2.     Adrian Martin           M        England            2nd            22:32:00      MEMBER OF:  'THE WHW IN A DAY CLUB'
3.     Jeff Farquar              M       Scotland            3rd             26:16:00
4.     Alexandre Andre       M        Belguim            4th=           38:16:00
5.     Garry Grant              M        Scotland           4th=           38:16:00
6.     John Vernon             M        England           4th=           38:16:00
7.     Richard McGrath       M        Scotland         retired       bottom of Staircase
8.     Lewis Fyffe               M        Scotland        retired        Victoria Bridge
9.     Sorn Lund                 M       Denmark      retired        Carmyle Cottage
10.   Michael Marcuslund    M       Denmark      retired        Rowardennan
11.   Jim Drummond          M       Scotland         retired        Balmaha    
     MEMBER OF:  'THE WHW IN A DAY CLUB'

2016    

POSITION  FIRST NAME         SURNAME       GENDER        COUNTRY             TIME        
MEMBERS OF 'THE WHW IN A DAY CLUB' 
1.          Jacob               Hayes            M          England          17:45       MEMBERS OF 'THE WHW IN A DAY CLUB'    
2.          Stephen           Edwards         M          England          19:40       MEMBERS OF 'THE WHW IN A DAY CLUB' 
3.          Samuel            Homo             M          France           21:56       MEMBERS OF 'THE WHW IN A DAY CLUB'
4.
          Andy               Coleman         M          Scotland          22:03       MEMBERS OF 'THE WHW IN A DAY CLUB'
5.          Chris               Davies            M          England           22:21       MEMBERS OF 'THE WHW IN A DAY CLUB' 
6.          Glen                McGowan       M          England           22:43       
MEMBERS OF 'THE WHW IN A DAY CLUB'
7.          Phil                 Haywood        M          England           23:13       
MEMBERS OF 'THE WHW IN A DAY CLUB'
8.          Paul                O'Sullivan       M           England          23:27       
MEMBERS OF 'THE WHW IN A DAY CLUB'
9=.        Liam               Johnston        M           Scotland          23:28      
 MEMBERS OF 'THE WHW IN A DAY CLUB'         
9=.        Steve              Briggs            M           England          23:28       
MEMBERS OF 'THE WHW IN A DAY CLUB' 
11.        Rob                 Allen             M            England          23:56       MEMBERS OF 'THE WHW IN A DAY CLUB'
12.        Stephen           Bell               M            Scotland         23:59       MEMBER OF:  'THE WHW IN A DAY CLUB'
13.        Gareth             Jones            M            Wales             24:35
14.        Anthony           Urquhart        M           Scotland          24:40
15.        Ivan                Sadlier           M          N. Ireland         26:06
16.        Kai                  Gibbon           M           England          26:12   
17.        Gavin              Spillett            M           England          26:36
18.        Mike               Thompson       M           England          28:25
19=       Andy               Arnold            M           England          29:04
19=       James             Mace              M           Scotland         29:04 
21.        David              Appasawmy     M           England          29:12
22=       Garry              Grant              M           Scotland         29:05  
22=       Rich                Clarke             M           England          29:51
24.        Steve              Harding           M           Scotland         29:51
25.        Brandon          Ellis                 M          Isle of Man      30:00
26.        Jim                 Preston            M          England          30:07
27=       Annette           Clarke             F            England         30:34       First Lady
27=       Dave               Thompson       M           England         30:34
29.        Mark               Thomson         M           England          30:55
30=       Daniel             Murray             M          Scotland          31:50
30=       Iain                 Collins             M          Scotland          31:50

32.        Pawan             Rana               M           Nepal            32:25  
33.        Alexandre        Andre               M          Belguim        33:04
34.        Paddy              McDonald         M          Scotland         33:08 
35=       Yves                Van Poeke        M          Belgium        33:34         
35=       Rabin               Christophe        M         Belgium        33:34
37.        Heiko               Weirauch          M         Germany       33:46

38.        Matthew           Brennan           M          England         33:48 
39.        Daniel              Hargreaves       M          Germany      33:50

40.        Mark Vittrup     Anderson          M          Denmark       33:56
41=       Catherine         Wardlaw           F          Scotland          33:57  = Second Lady
41=       Christine          Fyffe                F           Scotland          33:57  = Second Lady
43.        Alan John         Shand              M          England           34:10
44.        Fiona               Davies              F            Wales            34:17      Fourth Lady
45=       John                Vernon             M          England          34:21
45=       Marcus             Brechling          M         Germany        34:21
47=       Andy                Robinson          M          England          34:39
47=       Thomas            Adler               M          England          34:39
47=       Sam                 Meadows         M          England          34:39
50=       Peter                McCullagh        M         Scotland          34:48
50=       Paul                 Richardson       M         Scotland          34:48
52.        Henrik Frank      Nielsen            M         Denmark       34:54 

COMPETITOR            
53.        Colville              Wood             M           England   retired Kinlochleven
54.        Kenny               Taylor             M           Scotland  retired Kingshouse
55.        Angus               Gillespie          M           Scotland  retired Kingshouse
56.        Dominic            Gibbon            M           England   retired Kingshouse
57.        Nathan              Baker             M           England   retired Kingshouse               
58.        Carl                   O'Toole          M           England   retired Inveroran
59.        Sandra              Scott              F            England   retired Inveroran
 
60.        Steven              Scobie            M           England    retired Tyndrum
 
61.        James               Quigley           M          Scotland    retired Tyndrum           MEMBER OF:  'THE WHW IN A DAY CLUB'
62.        Aaron                Montgomery   M           N. Ireland  retired Tyndrum
63.        Adrian               Cybriwsky       M           England   retired Rowardennan
64.        Simon               Matthews        M           England   retired Rowardennan
65.        Adrain               Martin            M           England    retired Balmaha           MEMBER of:  'THE WHW IN A DAY CLUB'
66.        Jim                   Robertson       M           Scotland    retired Drymen           MEMBER OF: 'THE W|HW IN A DAY CLUB'
67.        Ronny               Patzsch           M          Germany  retired Drumgoyne 
 
   

Click link for 2016  Split Time Results


2017      

POSITION  FIRST NAME      SURNAME              SEX/AGE        COUNTRY            TIME                MEMBER OF:  'THE WHW IN A DAY CLUB'

1.           Malcolm       McDonald       M/50        England         19:59:22      
 MEMBER of: 'THE WHW IN A DAY CLUB'
2.           Liam             Johnston          M/40         Scotland         21:22:55         MEMBER OF: 'THE WHW IN A DAY CLUB'
3=          Anna            Troup              F/47         England         21:49:42        MEMBER OF: 'THE WHW IN A DAY CLUB'
3=          Richard         Staite               M/47        England          21:49:42         MEMBER OF: 'THE WHW IN A DAY CLUB'
5.           Angus           Gillespie           M/55         Scotland          22:12:20        MEMBER OF: 'THE WHW IN A DAY CLUB'
6.           James           Quigley            M/40         Scotland          22:47:25        MEMBER OF: 'THE WHW IN A DAY CLUB'
7=          Peter            Murray             M/44         Scotland          23:18:36        MEMBER OF: 'THE WHW IN A DAY CLUB'
7=          Anthony        Urquart            M/51         Scotland          23:18:36        MEMBER OF: 'THE WHW IN A DAY CLUB'
9.           Graham         Kitchin             M/40         England          23:26:25         MEMBER OF: 'THE WHW IN A DAY CLUB'
10=         David           Brigham           M/30         England          23:29:08         MEMBER OF: 'THE WHW IN A DAY CLUB'
10=         Chris            Thain               M/30         England          23:29:08         MEMBER OF: 'THE WHW IN A DAY CLUB'
12.          James           McLaughlin       M/48        England           24:21:09
13.          Stephen        Scobie              M/53        England           24:47:51
14=         Leslie            Cupis               M/54        England           24:53:07
14=         Alexander      Buchan            M/46        Spain              24:53:07
16.          Scott             White              M/43         England           24:57:46
17.          David            Besancon         M/49         England           24:58:26
18=         Mark             Thomson          M/48        England            26:48:20
18=         Jean-Francois Damas             M/42        Belgium          26:48:20
18=         Norman         Cameron          M/55        Scotland           26:48:20
18=         Eva               Clarke              F/37         U.A.E.              26:48:20
18=         Garry             Grant              M/53        Scotland           26:48:20
23.          Steven           Cotterill           M/55        England            27:38:24
24=         Jim                McCormick      M/50        N. Ireland         27:38:50
24=         Gareth           Grew              M/46        N. Ireland         27:38:50
26=         John              Hill                 M/47        Wales               27:41:49
26=         David             Larkham         M/51        England            27:41:49
28.           Mark             Andersen        M/49        Denmark         27:47:30
29.           Kai                Gibbon           M/46        England            27:53:27
30=         Andy              Hindson          M/53       England             27:59:13
30=         Steve             Briggs            M/ 55       England             27:59:13
32.          Aaron             Montgomery   M/41        N. Ireland          28:25:25
33=         Steve             Smith             M/54        England             29:34:07
33=         Andy              Arnold            M/55        England             29:34:07
35.          Mike               Van Berkel      M/43        Netherlands     30:19:46
36=         Troels             Larsen           M/51        Denmark           31:07:20
36=         Vibeke            Lewandowski  F/52         Denmark          31:07:20
38.          Andrew           Proctor          M/41         England             31:07:40
39.          Deborah         Curle              F/54         England             31:55:15
40=         Charles           Hazlerigg        M/42        England             32:12:45
40=         Antonia          Hazlerigg         F/34        Scotland            32:12:45
42.          Richard           Townsend       M/56        England            33:18:04
43.          Charlotte         Heath             F/32        Scotland            33:53:03
44.          Peter              McCullagh       M/50        Scotland            34:03:15
45.          Stephen          Crafford          M/50        England            34:08:04
46.          Dominic          Gibbon           M/46         England            34:08:34
47.          Paul                Rose              M/46        England            34:09:15
48.          John               Vernon           M/66        England            34:09:27
49.          Paul                Richardson     M/46        Scotland            34:20:45
50.          Stephen          Dixon             M/63        England             34:28:00
51.          Joseph            Palmer            M/48       Scotland            34:32:45
52.          Andrew           Disley             M/57        England            34:48:15
53.          Richard           McGrath          M/45        Scotland           34:55:00
COMPETITOR
54.           Garry            Pattison          M/30       England     retired Kinlochleven 18:22 
55.           Roger           Greenaway      M/65       Scotland    retired Kinlochleven 18:22   MEMBER OF: 'THE WHW IN A DAY CLUB'
56.           Peter            Gordon            M/44      Scotland     retired Kinlochleven 23:10
57.           Grant            Harris             M/29       England     retired Kingshouse  20:50
58.           Steve            Harding          M/43       Scotland     retired Kingshouse  22:24
59.           John             Rose               M/46      England      retired Kingshouse  23:35
60.           Andrew         Hackland         M/42      England      retired Kingshouse  24:00
61.           Tom             Stewart           M/39       England     retired Inveroran   18:24
62.           Caroline        Billis                F/37       England      retired Inveroran   20:02
63.           Tim              Davies             M/42      England      retired Inveroran   21:45
64.           Adam           McAlpine          M/23      Scotland     retired Inveroran   24:30
65.           Matt             Carnegie          M/26      Scotland     retired Inveroran   24:30
66.           Michael         Smith              M/38      Scotland     retired Inveroran   24:30
67.           David            Everard           M/27      England     retired Bridge of Orchy 22:25
68.           James           Stannard         M/29      England     retired Bridge of Orchy 22:25                                  
69.           David            Ryder             M/30      England      retired Bridge of Orchy 22:25
70.           Paddy           McDonald        M/65      Scotland     retired Tyndrum   14:10
71.           Denis            Chew              M/58      Australia   retired Tyndrum   16:02
72.           Leslie           Postlethwaite    F/52      England      retired Tyndrum    21:54
73.           Helen            Smith              F/41      England     retired Carmyle Cottage 11:50
74.           Karen            Fender            F/43      Scotland    retired Beinglas  13:09
75.           Sandra          Scott               F/72      England     retired Beinglas  16:45
76.           Daisy            Metz                F/23      England     retired Inversnaid  12:07
77.           Alfie              Munday           M/24     England     retired Inversnaid  12:07 

Click link for 2017 SPLIT TIME RESULTS



2018  

POSITION     FIRST NAME     SURNAME            SEX/AGE     COUNTRY             TIME hr:min 

1=             Martin           Wilson              M/35       England            20:39     
MEMBER OF: 'THE WHW IN A DAY CLUB'
1=             Graham         Thomas            M/35       England            20:35     
MEMBER OF: 'THE WHW IN A DAY CLUB'
3.              Tony             Holt                  M/42       England            20:40     
 MEMBER OF: 'THE WHW IN A DAY CLUB'
4.              Ian               Harrison            M/44       Scotland           21:57        
MEMBER OF: 'THE WHW IN A DAY CLUB'
5.              Alexander      Buchan             M/47       Scotland            23:13       
MEMBER OF: 'THE WHW IN A DAY CLUB'
6.              Donald          Campbell           M/30       Scotland           23:20        
MEMBER OF: 'THE WHW IN A DAY CLUB'
7=             Andrew         Coleman           M/56       Scotland           23:28       
MEMBER OF: 'THE WHW IN A DAY CLUB'
7=             Liam             Johnston           M/41       Scotland           23:28       
MEMBER OF: 'THE WHW IN A DAY CLUB'
9.              Rene             Kuijs                 M/39       Netherlands   23:35       
MEMBER OF: 'THE WHW IN A DAY CLUB'
10.            Steven           Foster               M/34       England           23:40       
MEMBER OF: 'THE WHW IN A DAY CLUB'
11.            Craig             Dinnett              M/33       Scotland          23:45       
MEMBER OF: 'THE WHW IN A DAY CLUB'
12=           Gary             Larman              M/36       Scotland          23:56       
MEMBER OF: 'THE WHW IN A DAY CLUB'
12=           Colin             Milligan              M/47       Scotland          23:56        
MEMBER OF: 'THE WHW IN A DAY CLUB'
12=           Chris             Collins                M/37       England           23:56     
   MEMBER OF: 'THE WHW IN A DAY CLUB'
15.            Tor               Almgren              M/54       Sweden         24:31
16.            Hans-Jorg      Froscher             M/44       Germany       25:50
17.            Geraldine       Muller                 F/49      Scotland         25:56    
18.            Fiona            Marley Paterson    F/30       England          26:28    
19.            Mark             Thomas               M/49      England           26:25
20=           Gary             Pattison               M/31      England           26:50 
20=           Aaron           Montgomery         M/42      Australia        26:50
22=           Peter            Murray                 M/45      Scotland          27:08
22=           Ronny           Patzsch               M/39       Germany        27:08
24=           Simon           Kealoha               M/40       England           27:39
24=           Jonathan       Copestake            M/51      England           27:39
24=           Fraser           Moore                  M/46      Scotland          27:39
27=           Andy             Arnold                 M/56       England          27:50
27=           Andrew         Thatcher              M/49       England          27:50
29.            Andrew          Procter                M/42       England          28:42
30=           Laura            Jones                  F/42        England          28:54   
30=           Andrew         Merrick                M/56       England          28:54
32=           Richard         Smith                  M/58       England          29:19
32=           Mark             Andersen             M/50       Denmark       29:19
34=           Daniel           Murray                M/35       Scotland          29:20
34=           Ashleigh        Rattray                F/34        Scotland          29:20
36.            Norman         Cameron             M/56        Scotland          29:27
37=           Antonia         Hazlerigg             F/35        Scotland          29:34
37=           John             Duggan               M/47        England          29:34
37=           Stephen         Crafford              M/51        England          29:34
40.            Ute                Baird                  F/51         England          29:39
41.            Colin              Anderson          M/42       Scotland        29:40  INCLUDING BEN NEVIS 34:10 hr 
42.            Scott              White                 M/44        England          29:45
43.            Troels             Larsen                M/52       Denmark       29:54
44.            Vibeke            Lewandowski       F/53        Denmark       29:54
45.            Douglas          Steel                   M/51       England          29:59
46.            Arkadiusz        Kotwa                 M/39        Poland          30:22 
47=           Lisa                Rising                 F/27         U.S.A.           30:42
47=           Maree             Jesson                F/46         England         30:42
49.            Rory               Matheson            M/33        Scotland         31:42
50.            Russell            Mabbett              M/53        England         32:25
51.            Grant              Harris                 M/30        England         32:32
52=           Deborah          Curle                  F/55         England         32:45
52=           Kirsty              Simpson             F/39         Scotland        32:45
52=           Peter              Henley                M/44        England         32:45
55.            Patrice            Begue                 M/46        France          32:50 
56.            Laurent           Gergele               M/40        France          32:55
57=           Colin              Gagen                 M/50        Scotland         32:56
57=           Shawn           Timmonds            M/51        England          32:56
59=           Calum            Johnston              M/27        Scotland         33:10
59=           Aoife              Ni Mhaoileoin        F/30        Ireland           33:10
61.            Alan               Etherton               M/37       England          33:50
62=          James             Stannard              M/31       England          33:53
62=          Daniel             Lumley                 M/33       England          33:53
64.            Paul                Walker                 M/49       England          34:10
65.            Alexandre        Andre                  M/44       Belguim         34:11
66.            Joseph            Palmer                 M/49       Scotland          35:48
67.            John               Vernon                 M/67       England          36:00 
(15 RACE COMPLETIONS OF WHW)
68.            Alexa              Hartwell                F/37       England          36:01
69.            Andrew           Anderson              M/40       England          36:26
70.            Steve              Harding                M/44       Scotland         36:29
COMPETITOR RETIREALS
71.            George            Walker                 M/49      Scotland    retired  Lundavra     32:04  (88miles)
72.            Stephen          Todd                    M/44      Scotland    retired  Kinlochleven 25:08  (81miles)
73.            David              Loutzenheiser       M/51       U.S.A.      retired  Kinlochleven 29:30
74.            John               Hill                       M/48       Wales       retired  Kinlochleven 29:46 
75.            Christopher      Noble                   M/34      Scotland    retired  Kingshouse   20:20 (72 miles)
76.            Jonothan         Wright                  M/45      England     retired  Kingshouse  20:24 
77.            Paddy             McDonald              M/66      Scotland    retired  Kingshouse  20:30
78.            Chris               Mackinnon            M/45      Scotland    retired  Kingshouse  21:15
79.            Adrian             Martin                  M/56      England     retired  Kingshouse  23:10 
MEMBER OF:'THE WHW IN A DAY CLUB'
79.            Lorna              Simpkin                F/49       England     retired  Kingshouse  23:10 
81.            Peter              Gordon                 M/45       Scotland    retired  Kingshouse  26:06
82.            Paul                Veitch                   M/46      England     retired  Bridge of Orchy 16:20 (60 miles)
83.            Stephen          Cotterill                 M/56      England     retired  Bridge of Orchy 17:05 
84.            Ivan               Sadlier                   M/47      N. ireland  retired  Bridge of Orchy 17:30
85.            David             Brault                    M/36       France     retired  Bridge of Orchy 17:33
86.            Michael           Berry                    M/46       England     retired  Bridge of Orchy 17:47
87.            Hinrik             Neilsen                 M/47       Denmark   retired  Bridge of Orchy  19:20           
88.            Tom               Stewart                 M/40      England       retired  Auchtertyre      13:33 (51 miles)
88.            Arjan              Kuijs                     M/46    Netherlands  retired  Auchtertyre     13:33
90.            Martin             O'Neil                   M/34      Scotland       retired  Auchtertyre     13:55
91.            Richard           Thompson             M/50      England       retired  Auchtertyre      14:16
92.            Peter              Coyle                     M/52     N. Ireland     retired  Auchtertyre      14:28
93.            Douglas          Mackintosh             M/50     Scotland       retired  Auchtertyre      14:43
94.            James             Bloom                   M/54      England       retired  Auchtertyre      14:57
95.            John               Pickard                  M/52      Scotland      retired  Auchtertyre      15:06
96.            Morgens          Hinrichsen             M/59      Denmark    retired  Auchtertyre      15:37
97.            Paul                Kelly                     M/40      England       retired  Auchtertyre       15:44
98.            Hassam           Hernandez             M/40      Mexico       retired  Auchtertyre       17:16
99.            Coen               de Groot                M/54      England       retired  Auchtertyre       17:23
100.          Nichola            Walley                   F/34       England       retired  Auchtertyre       18:55
100.          Vikki                Flemington             F/36      England       retired  Auchtertyre       18:55
102.          Maryann          Devally                  F/48       England       retired  Beinglas         09:06    (41miles)
103.          Garry              Grant                     M/53      Scotland      retired  Beinglas         10:11
104.          Mark               Hutchinson             M/49      Scotland      retired  Beinglas         11:22
105.          Charlottee        Dyer                      F/50      England       retired  Beinglas         15:22
105.          Debs               White                     F/45      England       retired  Beinglas         15:22
107.          Stephen           Tait                       M/53     England       retired  Rowardennan  05:27  (27 miles)
108.          Peter               Kidd                      M/60      England      retired  Rowerdennan  07:24
109.          Brandon           Reid                      M/21      Scotland     retired  Rowardennan  07:30
110.          Gary                Aitchison                M/29      Scotland     retired  Rowardennan  07:42

NOTE: any queries about race times above then phone Jim on 01786 841715

Click link for 2018 Split Time Results
 
            
                             

ENTRANTS FOR 2019 RACE   Names will be posted at the New Year

Note: 1. Please check spelling is correct, as this is the spelling that will appear on the key ring and sent to UTMB.
         2. Return coach destinations are Mingavie Train Station, or Glasgow Airport.
         3. Once travel arrangements have been made, let us know ASAP if coach is now required, or not, or destination changed.
         
 

Race    First Name     Surname       sex/age     Country        Coach             Race     Previous      Remarks
 No.                                                                                Destination      P.B.      Starter           


       
                                        

  
 


                               
HomeAbout the raceSafety and RulesEntry FormResults and EntriesAdvice and LogisticsHistoryRace ReportContact us & Race Volunteers